Механізми консенсусу в блокчейні - як це працює

Механізм консенсусу в блокчейні — це схоже на спосіб для групи людей домовитися про щось без залучення лідера, який би вказував їм, що робити. Уявіть групу друзів, які намагаються вибрати фільм для перегляду. Замість того, щоб вирішувала одна людина, вони всі голосують, і таким чином обирають фільм, який набрав найбільше голосів.

У світі блокчейну ця «група» включає комп’ютери, підключені до мережі блокчейн. Коли хтось хоче додати нову інформацію (наприклад, транзакцію), усі ці комп’ютери перевіряють правильність даних. Для голосування вони використовують правила, встановлені блокчейном. Якщо достатня кількість учасників погоджується, що інформація правильна, в такому випадку вона додається до блокчейну. Цей процес допомагає підтримувати безпеку та чесність блокчейну, оскільки жоден комп’ютер не може самостійно приймати рішення, бо вони повинні досягти спільної згоди разом.

Визначення в контексті блокчейна

У світі технології блокчейн механізм консенсусу — це система, яка дозволяє розподіленим реєстрам або підходам досягти згоди щодо єдиного значення даних. Це фундаментальний процес, за допомогою якого різні вузли в мережі блокчейну досягають консенсусу щодо статусу реєстру, гарантуючи, що кожна нова транзакція перевіряється та погоджується перед тим, як її додавати до блокчейну. Цей процес є життєво важливим, оскільки в децентралізованому середовищі, тобто без центральної влади, потрібен надійний і ефективний метод перевірки транзакцій і підтримки цілісності книги.

Роль у підтримці цілісності та безпеки

Механізм консенсусу має вирішальне значення для підтримки цілісності та безпеки блокчейну різними способами:

 • Перевірка транзакцій: гарантує, що кілька вузлів перевіряють усі транзакції перед додаванням до блокчейну. Цей процес запобігає шахрайським транзакціям і забезпечує реєстрацію лише законних транзакцій.
 • Мережева угода: допомагає досягти універсальної згоди або консенсусу між усіма вузлами мережі щодо поточного стану блокчейну. Ця угода має вирішальне значення для узгодженості та надійності даних, що зберігаються в блокчейні.
 • Децентралізація та довіра: ці механізми сприяють децентралізації, дозволяючи декільком вузлам брати участь у процесі консенсусу. Це зменшує залежність від одного авторитету та створює довіру між користувачами, оскільки система стає більш стійкою до маніпуляцій або контролю з боку будь-якої окремої організації.
 • Безпека від атак: механізми консенсусу розроблені для захисту від різних типів атак. Наприклад, такі механізми, як доказ виконання роботи (англ. Proof-of-work, POW), вимагають значних обчислювальних зусиль для додавання блоку, що робить непрактичним для зловмисників змінювати блокчейн ретроспективно.
 • Цілісність і незмінність даних: після досягнення консенсусу та додавання блоку в блокчейн, змінити його ретроспективно стає надзвичайно складно. Ця незмінність забезпечує цілісність історії блокчейну, що робить його надійним записом транзакцій.

Таким чином, механізм консенсусу є основою технології блокчейн, пропонуючи надійний і безпечний спосіб досягнення згоди в розподіленому цифровому середовищі. Його здатність забезпечувати цілісність даних, підтримувати безпеку мережі та сприяти децентралізованій довірі – це те, що робить блокчейн революційною технологією.

Типи механізмів консенсусу

У різноманітній екосистемі технології блокчейн різні механізми консенсусу є життєво важливими для підтримки гармонії та безпеки мережі. Давайте розглянемо деякі з найвідоміших типів, зокрема Підтвердження частки (англ. Proof of Stake - PoS), Доказ виконання роботи (англ. Proof of Work - PoW) і Делеговане підтвердження частки (англ. Delegated Proof of Stake - DPoS), кожен з яких пропонує унікальні підходи до досягнення консенсусу в децентралізованому середовищі.

Доказ виконання роботи (PoW)

Доказ виконання роботи — це оригінальний механізм консенсусу, який використовує біткойн. Він вимагає від майнерів розв’язувати складні математичні головоломки, використовуючи обчислювальну потужність для перевірки транзакцій і створення нових блоків.

Плюси:

 • Безпека: високий рівень безпеки завдяки обчислювальній роботі, необхідній для додавання блоків.
 • Децентралізація: заохочує децентралізовану мережу майнерів.

Мінуси:

 • Енергоємність: потребує значної кількості електроенергії, що призводить до екологічних проблем.
 • Обмеження масштабування: повільніша обробка транзакцій і вищі комісії під час інтенсивних періодів використання.

Підтвердження частки (PoS)

У Proof of Stake валідатори вибираються для створення нових блоків залежно від кількості монет, якими вони володіють, і готові «ставити» їх як забезпечення.

Плюси:

 • Енергоефективність: набагато більш енергоефективна, ніж PoW, оскільки не потребує інтенсивної обчислювальної роботи.
 • Швидкі транзакції: зазвичай забезпечує швидку обробку транзакцій і масштабованість.

Мінуси:

 • Концентрація багатства: це може сприяти тим, у кого є більше монети, що потенційно може призвести до централізації накопичень.
 • Проблеми безпеки: потенційно більш сприйнятливий до певних типів атак безпеки, ніж PoW.

Делеговане підтвердження частки (DPoS)

Це варіант PoS, де зацікавлені сторони голосують за невелику кількість делегатів для перевірки транзакцій і створення блоків.

Плюси:

 • Висока ефективність і масштабованість: швидша обробка транзакцій і менше споживання енергії.
 • Більш демократичний: дозволяє зацікавленим сторонам вирішувати, хто перевіряє транзакції.

Мінуси:

 • Ризик централізації: це може призвести до централізації, якщо в процесі домінує невелика група делегатів.
 • Апатія виборців: зацікавлені сторони можуть не брати активної участі в процесі голосування.

Підтвердження повноважень (Proof of Authority - PoA)

Транзакції та блокування перевіряються затвердженими обліковими записами, відомими як валідатори. Репутації цих валідаторів довіряють.

Плюси:

 • Ефективність: швидка та ефективна перевірка транзакцій.
 • Низьке енергоспоживання: для цього не потрібні значні обчислювальні ресурси.

Мінуси:

 • Централізація: високо централізована, покладаючись на надійність валідаторів.
 • Обмежена прозорість: він може не запропонувати такий самий рівень прозорості, як інші механізми.

Доказ опіку (Proof of Burn - PoB)

Передбачає «спалювання» або остаточне знищення певної кількості криптовалюти, що дає право додавати блоки пропорційно до спалених монет.

Плюси:

 • Енергоефективність: більш енергоефективна порівняно з доказом виконання роботи (PoW)
 • Стимулює довгострокові зобов’язання: заохочує довгострокові інвестиції в мережу.

Мінуси:

 • Марнотратство ресурсів: спалювання монет можна розглядати як марнотратство.
 • Початкова нерівність: надає перевагу тим, хто може дозволити собі спочатку спалити більше монет.

Підтвердження минулого часу (Proof of Elapsed Time - PoET)

Використовується в основному в дозволених блокчейн-мережах, цей механізм вибирає творця нового блоку на основі системи чесної лотереї.

Плюси:

 • Низьке енергоспоживання: Енергоефективний, оскільки вимагає мінімальної потужності обробки.
 • Чесний процес: розроблено для забезпечення справедливого процесу відбору для творців блоку.

Мінуси:

 • Обмежені випадки використання: більше підходить для дозволених блокчейнів.
 • Залежність від довірених середовищ виконання: залежність від цілісності апаратного забезпечення.

Кожен механізм консенсусу має свої унікальні сильні та слабкі сторони, і вибір того, який використовувати, залежить від конкретних вимог і цілей мережі блокчейн. Наприклад, енергоефективність і швидкість транзакцій можуть бути пріоритетними в деяких програмах, тоді як безпека та децентралізація можуть бути першочерговими в інших.

Важливість механізмів консенсусу в блокчейні

Децентралізований контроль і попередження проблем

 • Децентралізований контроль: механізми консенсусу є наріжним каменем децентралізованої природи блокчейна. Вони дозволяють мережі однолітків колективно приймати рішення без центральної влади. Ця децентралізація має вирішальне значення для створення демократичної та прозорої системи, де влада та контроль розподілені між усіма учасниками.
 • Запобігання подвійним витратам і забезпечення цілісності даних: ці механізми необхідні для запобігання подвійним витратам, що є серйозною проблемою в системах цифрових валют. Вимагаючи консенсусу для кожної транзакції, стає майже неможливим двічі витратити ту саму цифрову валюту. Крім того, підтримується цілісність даних, оскільки консенсус потрібен для будь-якого додавання або зміни блокчейну, гарантуючи, що всі записані транзакції є точними та захищеними від підробки.

Механізм консенсусу та безпека мережі

 • Внесок у безпеку: механізми консенсусу роблять значний внесок у безпеку мережі блокчейн. Вони гарантують, що всі транзакції перевіряються та погоджуються кількома сторонами, що робить нечесним суб’єктам дуже складним завдання підробити або пошкодити історію транзакцій.
 • Проблеми та рішення. Однак кожен механізм консенсусу стикається з власним набором проблем безпеки. Наприклад, PoW чутливий до атак на 51%, тоді як PoS може зіткнутися з проблемою «нічого не поставлено на карту». Тому постійні інновації в консенсусних алгоритмах спрямовані на усунення цих вразливостей, підвищення загальної безпеки мереж блокчейну.

Інновації та майбутнє механізмів консенсусу

 • Поточні інновації та тенденції: у сфері блокчейну відбувається стрімкий розвиток механізмів консенсусу. Такі інновації, як гібридні моделі консенсусу, які поєднують аспекти PoW і PoS, набувають популярності. Також зростає інтерес до екологічно стійких механізмів, враховуючи високе енергоспоживання традиційних методів, таких як PoW.
 • Вплив на впровадження: ці інновації можуть суттєво вплинути на впровадження технології блокчейн. Покращена ефективність, стабільність і безпека, запропоновані новими консенсусними моделями, можуть прискорити інтеграцію блокчейну в різних секторах, від фінансів до управління ланцюгами поставок.

Тематичні дослідження

Приклади з реального світу:

 • Біткойн - Доказ виконання роботи (PoW): Біткойн використовує PoW, забезпечуючи безпеку та децентралізацію, але з високою вартістю енергії.
 • Ethereum - Підтвердження частки (PoS) від Ethereum 2.0: Ethereum прагне стати більш енергоефективним за рахунок переходу від PoW до PoS, зберігаючи при цьому безпеку мережі.
 • EOS (DPoS): EOS використовує DPoS, пропонуючи швидшу обробку транзакцій і масштабованість, але з певним ступенем централізації.

Практичні застосування та результати: ці приклади ілюструють компроміси між різними механізмами консенсусу, підкреслюючи важливість вибору відповідної моделі консенсусу на основі конкретних потреб і цілей програми блокчейн.

Висновок

Резюме ключових моментів: у сфері послуг розробки блокчейнів механізми консенсусу є основоположними для досягнення децентралізованого контролю, запобігання шахрайським діям, таким як подвійне витрачання коштів, і підтримки безпеки та цілісності мереж блокчейнів. Ці механізми пропонують різноманітні компроміси з точки зору ефективності, безпеки та децентралізації, підкреслюючи їх ключову роль у технології блокчейн.

Значення правильного вибору: вибір відповідного механізму консенсусу є життєво важливим для успіху будь-якої програми блокчейну. Цей вибір суттєво впливає на продуктивність мережі, безпеку та ширше впровадження, підкреслюючи необхідність постійних інновацій та стратегічного впровадження цих механізмів у практичних сценаріях розвитку блокчейна.

Можливості для співпраці з нами: вже кілька років ми успішно працюємо з технологією блокчейн та впроваджуємо її в різні сфери бізнесу. Готові підключитись до роботи на будь-якому етапі, починаючи від планування нового проекту до релізу, а також підтримки вже існуючого. З усіма питаннями що співпраці з нами ви можете звертнутись до нашої команди. Також ми постійно шукаємо і запрошуємо до співпраці талановитих й захоплених своєю справою розробників і менеджерів. Відкриті вакансії в нашу команду ви завжди можете знайти на нашому сайті. Приєднуйтесь, будь ласка, ми будемо раді працювати разом для того, щоб технологія блокчейн, так само, як і багато інших, працювали на користь бізнесу і користувачів.

ПІДПИШИСЬ НА РОЗСИЛКУ